Rady a postrehy

 
Domový vodovod pitnej vody

Najčastejšie sa vedie ako vetvový. Tvorí ho jedno prívodné potrubie ...Vedenie potrubia

Potrubie sa vedie v stene všade tam, kde záleží na čistote a vzhľade miestnosti.


Všetky remeselné práce pod jednou strechou

Mapa stránky | Kontakt

Používané materiály

 

Pozinkované rúrky:

Klasickým materiálom rozvodov je oceľ. Spájame závitovými fitingami. Výhodou je pevnosť materiálu, avšak vzhľadom na životnosť, ako i spôsob spájania odporúčame použiť iba pri vonkajších rozvodov mimo omietky a podlahy ( v technických miestnostiach na stene, pod stropom, v pivniciach,...) Ich montáž je dosť náročná a trvá dlhšie, avšak zabezpečuje dostatočnú pevnosť – základnú požiadavku pre vodoinštaláciu. Jeho nevýhodou je zanášanie vnútorného povrchu vodným kameňom, ktorý zmenšuje vnútorný priemer potrubia. Úprava vody zmäkčovacím prístrojom však zamedzí i túto nevýhodu. Oceľové potrubia majú životnosť asi 25 rokov.

Plastové spájanie:

Často používaným materiálom je polyetylén. Spájame zvarovaním jednotlivých tvaroviek. Výhodou je rýchlosť a čistota pri realizácie inštalácie. Odporúčame použiť iba pri vnútorných rozvodov. Zriadenie takýchto rozvodov je rýchle, čisté, ľahké a lacné. Výhodou polyetylénu je aj odolnosť proti zarastaniu usadeninami, čím sa zvyšuje jeho životnosť na 50 rokov. Nižšie zanášanie takisto umožňuje zmenšiť svetlosť v porovnaní s oceľovými potrubiami. Nevýhodou polyetylénových potrubí je však nižšia pevnosť a odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Toto potrubie odporúčajú odborníci na krátke rozvody (max. dĺžky 2 až 3 m). Pri potrebe dlhšieho potrubia treba PE potrubia kombinovať s iným druhom, pričom však treba dať pozor na rozdielne rozťažnosti materiálov. Nevhodným a dnes už nepoužívaným materiálom na vedenie vody je olovené potrubie, kde chemická reakcia olova s vodou nevhodne menila kvalitu vody.

Spájanie meďou:

Najkvalitnejšie, a preto i najnákladnejšie je medené potrubie. Spájame na pevno pomocou fitingov pájkovaním. Výhodou je najmä nízka rozťažnosť, ľahká manipulácia, no najmä životnosť vzhľadom na to, že meď nepodlieha korózií. Je trvanlivé, nezanáša sa vodným kameňom. Netreba sa obávať ani tzv. „medenky“, pretože pôsobením vody sa na stene rúrky vytvorí ochranná vrstva oxidu meďnatého, ktorá zabraňuje jej vzniku. Medené potrubia sa spájajú spájkovaním na hrdlo alebo rozoberateľnými spojmi pomocou nákrutiek a fitíng.


Copyright © 2006 Internetmarket